SEO Nedir ?

SEO kelimesi Search Engine Optimization kelimesinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak çevirilen SEO kelimesi en basit anlatımı ile web sitelerinin arama motorları tarafından kolayca taranabilmesi amacıyla yapılan çalışmaların bütüne verilen isimdir.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarında amaç web sitelerine Google vb. arama motorları üzerinden gelen organik ziyaretçi sayısını artırarak web sitenin değerini artırmaktadır. Bizim açımızdan SEO internet sitelerinin normal yollardan erişemeyeceği ziyaretçi sayılarına en doğal yöntemlerle arama motoru optimizasyonu ile ulaştırma sanatıdır.

SEO çalışmaları genellikle Site İçi SEO ve Site Dışı SEO çalışmaları olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site İçi SEO (One-Page SEO)

Adındanda anlaşılabileceği gibi site içi seo web sitesi üzerinden teknik düzenlemleri, hız optimizasyonu ve içerik optimizasyonunu içeren çalışmalar bütünüdür. Site içi seo çalışmaları site dışı seo çalışmalarına göre az maliyetli olması sebebi ile web sitelerinin genellikle ilk tercih ettiği SEO çalışması olarak anılmaktadır.

Site İçi Seo ile yapılan çalışmalar siteye göre farklılık göstermekle beraber genellikle title ve description düzenlemeleri, kalıcı bağlantıların yapılandırılması, heading etiketleri, iç linkleme, image düzenlemleri, içerik optimizasyonu, mobil uyumluluk, site hızı gibi ana başlıkları içermektedir.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO çalışmaları Site İçi SEO çalışmalarına göre daha maliyetli ve daha profesyonellik gerektiren SEO çalışması türüdür. Genellikle site dışı SEO çalışmalarında backlink oluşturma, rakiplerin analizi, sektöre özel anahtar kelime analizi, sosyal medya tanıtım çalışmaları gibi başlıklardan oluşmaktadır.

Her iki SEO stratejiside birlikte düşünüldüğünde ve doğru adımlar atıldığında web sitenizin trafiğini artırmak adına önünüzdeki engellerin kalkmaması için hiçbir sebep kalmıyor.

Genel Yorum

Site İçi ve Site Dışı SEO çalışmaları uzaktan bakıldığında belirli başlıklar altında toplanıyor gibi gözüksede tüm bu çalışmaların en temelinde profesyoneller tarafından oluşturulmuş etkili bir SEO planı gerekmektedir. Bu çalışmalarda elde edilen veriler sürekli analiz edilmeli ve yeni stratejiler bu analizlerin ışığında şekillenmelidir. Amatörce ve bilinçsizce yapılan SEO çalışmaları faydadan çok zarar verebilir bu nedenle atılacak her adım önceden analiz edilmeli, gerektiğinde müdahale edilip sürdürülebilir bir SEO çalışması amaçlanmalıdır. Sektörde rakiplerinizinde sizler gibi SEO çalışmalarını yaptığını aklınızdan çıkarmayın o nedenle SEO br seferlik bir atılım olarak bırakılmamalı ve web sitenizin yayın hayatı boyunca devam eden bir çalışma olarak kalmalıdır.